Kontrakt terapeutyczny jest bardzo ważnym elementem pracy psychoterapeutycznej. Stanowi ramę psychoterapii. Jest porozumieniem, bazą współpracy, przymierza terapeutycznego. Kontrakt jest ustalany i omawiany jeszcze na etapie konsultacji. Jest umową między pacjentem a terapeutą dotyczących tego, jak terapia będzie wyglądać. Zawiera standardowo cele terapii, metody pracy, rolę pacjenta i rolę terapeuty, zasady dotyczące poufności, odpłatności i nieobecności. Określa także szczególne, zindywidualizowane kwestie, które warunkują efektywność terapii, jak np. konieczność włączenia równolegle leczenia psychiatrycznego lub ograniczenia czy zaprzestania używania alkoholu, podjęcia aktywności zawodowej lub społecznej itp.). Kontrakt może być pisemny lub ustny. Obowiązuje przez cały czas trwania procesu terapeutycznego, może być w trakcie zmieniany. Stosunek do kontraktu jest omawiany, jako element pracy terapeutycznej i jest rozumiany jako element procesu psychoterapii danego pacjenta.