Jens-Peter Brask er kunstsamler, kunstkurator, gallerist og meget mere. Han er fast ekspert hos Go’ Morgen Danmark.
Sådan kommer du i gang med at samle kunst
Jens-Peter Brask har opbygget en af Danmarks største private kunstsamlinger og har gennem årene gjort en række bemærkelsesværdige køb – blandt andet værker, der er købt for få midler og siden er steget til millionbeløb, herunder Banksy.
I dette foredrag deler han sine bedste råd til nye og nysgerrige samlere: Hvad skal man kigge efter? Hvad bør man undgå? Og hvordan navigerer man i et marked, hvor det kan være svært at gennemskue kvalitet, pris og potentiale?
Du får konkrete insider-tips fra branchen, så du undgår de klassiske begynderfejl – og hører samtidig historier om de mange kunstsamlere, Jens-Peter Brask har mødt gennem arbejdet med sin succesfulde podcast Kunstsamlerne.
Foredrag af Jens-Peter Brask booker du hos ARTE Booking på telefon 3848 1400 eller på mail booking@artebooking.dk.